این کامپیوتر هر ویندوزی را در کمتر از ۶ ساعت هک می‌کند

۱کمیته رکن چهارم – آیا گذرواژه شما ایمن است؟ آیا به طول گذرواژه خود اطمینان دارید؟ کافی است یک دقیقه زمان گذاشته و این مقاله را مطالعه کنید، بعد به این دو سؤال پاسخ دهید.

به گزارش کمیته رکن چهارم،به تازگی یک کارشناس خبره امنیتی موفق شده است با استفاده از راهکار رایانش خوشه‌ای گذرواژه‌های متعلق به سیستم‌عامل ویندوز را در کمتر از ۶ ساعت هک کند.

رایانش خوشه‌ای شامل مجموعه‌ای از سیستم‌های متصل به یکدیگر بوده که با یکدیگر کار می‌کنند. چینش این‌ کامپیوترها به ‌گونه‌ای است که در عمل همه آن‌ها به صورت یک کامپیوتر واحد شناخته می‌شوند. بر عکس رایانش مشبک (grid computers) در کلاسترهای کامپیوتری هر گره به گونه‌ای تنظیم می‌شود که توانایی انجام وظایف یکسانی را دارد که توسط نرم‌افزار ویژه‌ای کنترل و زمان‌بندی می‌شوند.

هفته گذشته در کنفرانس Passwords^12 از کلاستر جدیدی در اسلو نروژ رونمایی شد. جرمی گاسنی که پیش‌تر سابقه طراحی چنین سیستم‌هایی را دارد و در گذشته با استفاده از چهار کارت گرافیک رادئون مدل HD6990 موفق شده بود کلاستری را طراحی کند که توانایی پیش‌بینی ۸۸ میلیارد پیش‌بینی در هر ثانیه را بر پایه هش NTLM داشت، از کلاستر جدید خود رونمایی کرد.۰۱_۱۰۷جرمی گاسنی  در زمان طراحی کلاستر جدید سه سؤال اصلی را برای خود و اعضاء تیمی که روی این پروژه کار می‌کردند مطرح کرد:

مشکل: توانایی کرک کردن گذرواژه‌ها با توان زیاد

راهکار: به کارگیری تعداد زیادی GPU

سؤال فنی: چه تعداد هسته پردازشی گرافیکی برای این منظور لازم است؟

خروجی این سؤالات در نهایت باعث ساخت یک کلاستر کامپیوتر قدرتمند شده است. این کلاستر کامپیوتر قدرتمند این توانایی را دارد تا در هر ثانیه ۳۵۰ میلیارد پیش‌بینی را ارائه کرده و به بهترین شکل ممکن از نرم‌افزار مجازی سازی که از ۲۵ هسته گرافیکی (GPU) مبتنی بر کارت‌های رادئون ای‌ام‌دی استفاده می‌کند، بهره ببرد. این ۶۴ بیتی مبتنی بر کلاستر GPU روی پلتفرم OpenCL که از پلتفرم‌های منبع باز در زمینه برنامه‌نویسی گرافیکی به شمار می‌رود و به کارت‌های گرافیکی اجازه می‌دهد روی یک کامپیوتر با یکدیگر کار کنند استفاده می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برنامه‌نویسی گرافیکی و پردازش‌های موازی با کارت‌های گرافیکی به ویژه‌نامه آینده برنامه‌نویسی مراجعه کنید.

سایت آرس تکنیکا در این‌باره نوشته است که این کلاستر به راحتی توانایی پیش‌بینی ۳۵۰ میلیارد پیش‌بینی را در هر ثانیه دارد. سرعت بالای این کلاستر به آن اجازه داده است تا در هر سیکل کاری بتواند از سد دفاعی الگوریتم رمزنگاری NTLM که مایکروسافت در سیستم‌عامل‌های ویندوز از آن استفاده می‌کند گذر کند. البته این کلاستر از بسته رایگان کرک گذرواژه‌ها موسوم به ocl-Hashcat Plus استفاده می‌کند. بسته فوق به‌ گونه‌ای طراحی شده است که از کارت‌های گرافیک به بهترین شیوه ممکن استفاده می‌کند. گاسنی با استفاده از این ماشین موفق شده است نزدیک به ۹۰ درصد گذرواژه‌های ۶٫۵ میلیون کاربر سایت لینکدین را بشکند. در کنار سخت‌افزار قدرتمندی که برای این منظور استفاده شده است، کلاستر جدید از ۵۰۰ میلیون گذرواژه قدرتمند و طیف گسترده‌ای از دستورالعمل‌های پیشرفته برنامه‌نویسی برای این منظور استفاده می‌کند. البته کلاستر جدید چهار برابر سریع‌تر از نمونه قبلی خود عمل می‌کند. به دلیل این‌که این ماشین توانایی پیش‌بینی ۶۴ میلیارد گذرواژه مبتنی بر الگوریتم SHA1 که توسط لینکدین مورد استفاده قرار می‌گیرد را دارد. این کلاستر همچنین این توانایی را دارد تا ۱۸۰ میلیارد ترکیب گذرواژه را زمانی که از الگوریتم رمزنگاری MD5 استفاده شده باشد پیش‌بینی کند که در مقایسه با نمونه قبلی خود چهار برابر سریع‌تر است. در یک دهه اخیر به کارگیری محاسبات مبتنی بر پردازنده‌های گرافیکی به ویژه برای شکستن آفلاین گذرواژه‌ها رواج زیادی پیدا کرده است. اما تا به امروز محدودیت‌هایی در ارتباط با مادربردها، بایوس سیستم‌ها و درایورهای سخت‌افزاری و کارت‌های گرافیکی وجود داشت.

آمار و ارقام‌های ارائه شده درباره این کلاستر نشان می‌دهند که کلاستر فوق توانایی ترکیب کردن ۹۵ به توان ۸ گذرواژه را در ۵ ساعت و نیم دارد. این مجموعه شگفت‌انگیز این توانایی را دارد تا به هر گذرواژه ۸ کاراکتری که ترکیبی از ارقام، کاراکترهای بزرگ و کوچک و سمبل‌ها است به راحتی نفوذ کند. پلتفرم خوشه‌ای  Virtual OpenCL همراه با ocl-Hashcat Plus که یک ابزار کرک گذارواژه است کار می‌کند. البته لازم به توضیح است که این کلاستر محدود به حملات brute force نیست و این توانایی را دارد تا از تکنیک‌های دیگری شبیه به لغت‌نامه هکری برای شکستن هر ترکیبی از گذرواژه‌ها استفاده کند. جرمی ام گاسنی مدیرعامل و مؤسس Stricture Consulting Group در این‌باره به سایت آرس تکنیکا گفته است: « در گذشته مردم از VCL و راهکارهای مختلفی برای دستیابی به سطحی از موفقیت استفاده می‌کردند.» او در ادامه صحبت‌های خود افزود: «VCL به عنوان آخرین راهکار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، ما اکنون راه‌حلی در اختیار داریم که خارج از چهارچوب موجود عمل کرده و توانایی اداره کردن خودکار پیچیدگی‌ها را دارد. همچنین به آسانی مدیریت می‌شود، به دلیل این‌که همه گره‌های محاسباتی شما فقط و فقط روی VCL نصب می‌شود. شما نرم‌افزار خود را روی یک کنترلر کلاستر نصب می‌کنید.»

معماری پایه و اصلی VCL همانند تصویر زیر است:۰۲_۱۰۵اما جرمی معماری خود را به جای الگوی استاندارد VCL پیشنهاد کرده است. این معماری را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:۰۳_۷۵در نهایت چرخه کاری VCL همانند تصویر زیر خواهد بود.۰۴_۵۸تصویر زیر نمای فیزیکی این کلاستر را نشان می دهد۰۵_۴۶اجزاء تشکیل دهنده این کلاستر عبارتند از:

Five 4U servers

۲۵ AMD Radeon GPUs

۱۰x HD 7970

۴x HD 5970 (dual GPU)

۳x HD 6990 (dual GPU)

۱x HD 5870

۴x SDR Infiniband interconnect

۷kW of electricity

همان‌گونه که مشاهده کردید، شکستن گذرواژه‌ها بر خلاف آن‌چه بسیاری از کاربران تصور می‌کنند کار پیچیده‌ای نبوده و دیگر همانند گذشته نیست که یک هکر ماه‌ها برای انجام چنین کاری وقت سپری کند.

منبع:رسانه خبری امنیت اطلاعات

درباره نویسنده

پست های مرتبط

پاسخ دهید


خبرگزاری هرانا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Type The Red Captcha Characters Below.