کشف یک حفره امنیت قدیمی بر روی دستگاه‌های اپل

Spyware

کمیته رکن چهارم – به‌تازگی متخصصان امنیتی توانسته‌اند تا یک نرم‌افزار جاسوسی ویژه را بر روی سیستم‌های مک اپل شناسایی کنند که در کمال تعجب برای مدت‌زمانی طولانی در این سیستم‌ها حاضر بوده ولی شناسایی نشده است.به‌تازگی متخصصان امنیتی توانسته‌اند تا نرم‌افزار جاسوسی ویژه‌ای را بر روی سیستم‌های مک اپل شناسایی کنند که در کمال تعجب برای مدت‌زمانی طولانی در این سیستم‌ها حاضر بوده، اما شناسایی نشده است.

سیستم‌‎عامل مک در طول یک یا دو سال گذشته، بیشترین میزان تنش امنیتی را در تاریخ حیات خود تجربه کرده است.
با این وجود، کشف یک نرم‌افزار جاسوسی که مدت‌های طولانی در سیستم‌های اپل جا خوش کرده بود، بسیار غافلگیرکننده و شگفت‌آور است.

این بدافزار که Fruitfly نام دارد، ابتدا در ماه ژانویه و توسط گروه امنیتی Malwarebytes کشف و افشا شد. با این وجود، به نظر می‌رسد که این بدافزار ریشه‌ای قدیمی‌تر از این تاریخ دارد، زیرا متخصصان امنیت قدمت آن را بیش از این میزان برآورد کرده‌اند.

بر اساس گفته یک محقق برجسته امنیتی به نام پاتریک واردل (Patrick Wardle) این بدافزار که از جولای سال گذشته در سیستم‌های مک جای خوش کرده بود، همچنان در خفا به فعالیت خود ادامه می‌داد، بدون آنکه مورد توجه قرار گیرد.

بدین ترتیب این بدافزار توانسته است تا برای مدت‌زمان ۶ ماه بدون شناسایی شدن در سیستم‌های مک به کار خود ادامه بدهد که این امر نشان دهنده بحرانی بودن وضعیت این نرم‌افزار جاسوسی است.

Fruitfly می‌تواند آدرس آی‌پی دستگاه‌های قربانی را به آدرس سومی ارسال کند و در نتیجه، هکر خواهد توانست موقعیت مکانی دستگاه‌های یاد شده را کشف نموده و آسیب بزند.
در ادامه نیز اطلاعات دیگری مانند آدرس فیزیکی یا آدرس مک، مشخصات ثبتی صاحب دستگاه و غیره نیز در معرض خطر قرار گرفته و توسط هکر قابل رؤیت خواهند بود.

منبع: ایتنا
 

 

درباره نویسنده

پست های مرتبط

پاسخ دهید


خبرگزاری هرانا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Type The Green Captcha Characters Below.