ساخت رایانه ابری گوگل تا پایان ۲۰۱۷

کمیته رکن چهارم – گوگل قصد دارد قدرتمندترین پردازشگر کوانتومی دنیا را بسازد. چنین رایانه‌هایی قادر خواهند بود معماهای علمی را حل کنند که با نمونه‌های فعلی حل آن میلیاردها سال طول می‌کشد.

گوگل قصد دارد قدرتمندترین پردازشگر کوانتومی دنیا را بسازد. این شرکت هم‌اکنون مشغول آزمایش پردازشگر کوانتومی است که دو برابر قدرتمندتر از تراشه‌های معرفی‌شده است. گوگل ادعا می‌کند این پردازشگر تا پایان ٢٠١٧ آماده خواهد شد.

اگر این تلاش موفقیت‌آمیز باشد، رایانه‌ها قادر خواهند بود معماهای علمی  را حل کنند که حل آن با نمونه‌های فعلی به میلیاردها سال زمان نیاز دارد.
هسته رایانه‌های نوین کدهای دوگانه است که در نمونه‌های کنونی نیز استفاده می‌شود. ماشین‌ها از بیت‌هایی استفاده می‌کنند که ٠و١ هستند تا اطلاعات را پردازش کنند. رایانه‌های کوانتومی براساس «کوانتوم بیت‌های» ٠، ١ یا هردوی آن‌ها هستند. آن‌ها بر قابلیت‌های عجیب برهم نهی کوانتومی تکیه‌دارند که در آن ذرات ریزتر از اتم در وضعیت نامنظم قرار دارند. در همین راستا یکی از مشکلات مهم ساخت رایانه‌های کوانتومی نشان دادن برتری آن‌ها بر رایانه‌های معمول است.
گوگل ادعا می‌کند تراشه‌ای با ۴٩کوانتوم بیت را تا پایان سال خواهد ساخت و به‌این‌ترتیب می‌توان اصل گفته‌شده را ثابت کند. هم‌اکنون آزمایشگاه هوش مصنوعی کوانتومی گوگل مشغول آزمایش پردازشگر ٢٠کوانتوم بیتی است که درصد خطای آن دو کوانتوم بیت از ٩٩.۵ درصد است. برای شکست دادن رایانه‌های معمول، خطای تراشه جدید باید دو کوانتوم بیت در ٩٩.٧ داشته باشد. قبل از ساخت رایانه کوانتومی باید میزان اشتباهات اصلاح شود.

 

منبع:  مهر

درباره نویسنده

پست های مرتبط

پاسخ دهید


خبرگزاری هرانا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Type The Blue Captcha Characters Below.